суббота, 15 декабря 2018 г.

Методична розробка уроку з трудового навчання «Проектування виробів інтер’єрного призначення в етностилі» (9 клас)


Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації
Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради
Київський обласний  інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів



Методична розробка уроку
з трудового навчання
«Проектування виробів інтер’єрного призначення в етностилі» (9 клас)



Слухача курсів підвищення кваліфікації
 педагогічних працівників, вчителя
 трудового навчання
 Сулимівського навчально-виховного
 комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ
ступенів-(ясла-дитячий садок)»
Чевжик Любові Євгенівни 






                                                      Біла Церква                                                                                                
                                                           2018

Тема:    «Проектування виробів інтер’єрного призначення в етностилі»
Практична  робота:
            «Розробка композиції декоративної серветки, оздобленої вишивкою».


Мета уроку:

Ø забезпечити засвоєння учнями понять  «композиція», «стиль»  у вишивці; знань про види орнаментів та характерні ознаки композиційної побудови вишитих виробів; розширити знання учнів про призначення вишивки; формувати вміння складати композицію вишитих виробів на основі набутих знань про ритм, рапорт, пропорційність та колорит;
Ø розвивати творчу уяву, художні та естетичні здібності учнів;
Ø сприяти вихованню наполегливості, цілеспрямованості;  формувати національну свідомість, виховувати повагу до культурної спадщини українського народу.
 Обладнання, матеріали та наочність:
ілюстрації вишитих виробів, малюнки-схеми, таблиці із зображенням різних видів орнаментів, інтер’єру традиційної української оселі, сучасного інтер’єру, кольорових сполучень у вишивці; готові вишиті вироби, додаткова література, картки-завдання, тематичні папки «Оздоблення виробів вишивкою» , інструкційні карти, кольорові олівці, папір.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, історія, народознавство.
Ключові поняття: вишивка, інтер’єр, орнамент, композиція, композиційний центр, рапорт, пропорційність, ритм, колорит.
Тип уроку: комбінований.
Форма роботи: групова, ігрова, розповідь.

Хід заняття
I.  Організаційний момент.
-         привітання;
-          перевірка наявності учнів, готовності їх до уроку, наявності    робочого одягу;
-         створення емоційного настрою:
Девіз уроку:    Ми-художники, митці
Власних задумів творці!

Настанова: під час уроку бути*активним,*енергійним,*уважним,*старанним

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.   
 (техніка «Асоціативний ряд»).
Учні записують асоціації, які викликає у них слово «вишивка» на різнокольорових пелюстках стилізованих квітів.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

-1-

Епіграф до уроку:
«Людина з натури своєї художник, вона так чи інакше

прагне внести красу в своє життя».
                                                    (М.Горький)
        Учитель. Завдяки стрімкому розвитку технологій та сучасного виробництва, торгівельна мережа пропонує сьогодні безліч різноманітних виробів для оздоблення житла. Проте кожен прагне створити особливу атмосферу комфорту та затишку, надати своїй домівці індивідуальності, неповторності.
 Цієї неповторності можна досягти, створивши вироби, які будуть особливо дорогі для нас та наших близьких  тим, що їх зроблено власноруч.  Це дуже захоплююча та радісна робота, яка звичайно, робиться поступово та наполегливо, не за один день. Нема нічого приємнішого, ніж втілювати свої задуми в життя, ніщо так не об’єднує людей, як спільна творча робота.
          Сподіваюсь, що сьогодні ви в цьому переконаєтесь.
ІV. Повідомлення теми, мети уроку, визначення завдань для   учнів.
(ігровий момент «Дешифратор»)
      Давайте почнемо з інтриги.( Кожна група учнів отримує завдання у вигляді головоломки).
v Дізнайтесь, будь ласка, яка інформація зашифрована в секретних листівках?

 Вишивка                   
 

 Інтер’єр                   
 

Композиція

 
 

                                                                  

    Вітаю! Тепер вам відомі ключові слова теми нашого уроку.
Оголошення теми та мети уроку. Визначення завдань.
 Учні повинні:
                знати поняття                                                     вміти
 - інтер’єр;                                            - розпізнавати види орнаментів;
- композиція;                                      - читати вишивку;
- композиційний центр ;                     - складати композицію
- орнамент;                                             вишитого виробу;
- рапорт;                                               - виділяти композиційний  центр узору
- колорит вишивки;     

V. Надання необхідної інформації. «Стежками досліджень»

  Кожна група отримує тематичні папки «Оздоблення виробів вишивкою» з необхідною інформацією,які допомагатимуть учням в дослідженнях.


  Перегорнемо сторінки досліджень
ü «Народна скарбничка».
Виступ дівчат-дослідників з кожної групи з історичними фактами по темі.
ü «Літературно-музична вітальня».
ü -2-
Оформлений куточок – виставка літературних творів, журналів, книжок про вишивку.
           Ведучі зачитують вірші Т.Г. Шевченка про вишивку,  уривки з народних творів, виконують пісню «Про рушник».
ü «Творча лабораторія».

Перегляд творчих робіт учнів школи, представлених в експозиції:
                    «З роду в рід кладе життя мости.
                     Без коріння саду не цвісти».
   

ü Поняття «композиції» у вишивці.
(робота в зошитах – тлумачний словник.) 
- Що ж впливає на композицію? Від чого залежить композиційна побудова вишитого виробу?(призначення виробу, форма виробу, вид матеріалу)
- Що означає розробити композицію? (робота із стилізованою схемою «Композиція вишитих виробів»)
ü  «Прекрасне поряд». Орнамент у вишивці.
Презентація стінівок. Дослідження тем:
* Види орнаменту української народної вишивки.(перша група)
* Символіка української народної вишивки.(друга група)
Інтерактивна вправа «Рапорт орнаменту».
Учні отримують картки – завдання з малюнками, на яких зображено орнамент, в якому не дістає одного фрагмента, він знаходиться нижче, серед 6 поданих варіантів фігур.
Необхідно самостійно:
·        Визначити рапорт орнаменту.
Результати кожний учень заносить в листок – відповідь. Якщо всі виконали завдання правильно, утворюється слово ЛОГІКА.
      «Фізкультхвилинка»
ü «Веселкова країна».Колір у вишивці.
- Презентація стінгазети.                                                 
Дослідження теми:
*  Кольорові сполучення у вишивці.
 (третя група)
- Рольова гра «Візит Веселки».
Завдання – тренінг «від Веселки»:
  «Граючись       перевіряєм,  що умієм і що   знаєм.»

        Кожна група отримує конверт, в якому містяться 8 квадратів різного кольору та індивідуальне завдання.
І група: Визначити теплі та холодні кольори.
ІІ група: Допомогти  знайти кольору свої відтінки.
ІІІ група: Знайти контрастне поєднання кольорів.

ü «Закони композиції».
-3-
Робота з тематичними папками.
 Поняття:
- пропорційності
- симетрії(асиметрії)                                           
- рівноваги
- ритму
- композиційного центру

Дидактична гра «Кіт у мішку».

             Учням пропонується витягти картку певного кольору і отримати відповідно нього завдання.
 І група: Визначити вироби з кутовим розташуванням композиційного центру.
ІІ група: Визначити вироби з бордюрним розташуванням композиційного центру.
ІІІ група: Визначити вироби з паралельним розташуванням композиційного центру.
             Правильність виконання завдання учні перевіряють за допомогою шифру (відповідно до кольору картки).

VІ. Осмислення учнями вивченого матеріалу.
- Робота з тематичними папками
- Самостійне заповнення «Експертної картки учня»
VІІ. Формування вмінь. Практична робота.
1. Інструктування:
- оголошення завдання та мети практичної роботи;
- правила виконання та оформлення роботи;
- послідовність дій(вибрати орнамент, правильно розташувати узор, створити композицію виробу – ескізно;
- вказати час, який відводиться на виконання практичної роботи.
2. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картами (тематичні папки).
3. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий)
4. Підбиття підсумків практичної роботи:
- демонстрування кращих робіт;
- аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;
- оцінювання результатів практичної роботи.

VІІІ. Рефлексія.
·        Що нового дізнались на уроці?
·        Чому навчились?
·        Яку роботу виконували?
·        Які думки та почуття вона у вас викликала?
·        Що найбільше сподобалось на уроці?
·        Доповніть асоціативний ряд на слово «вишивка».
·        Чи справдились ваші очікування?
                                   -4-


ІХ. Підсумки уроку.

1.Висновки уроку . Коментарі учнів:
- знаємо...
- уміємо..
Нехай завжди з вами будуть  слова Івана Огієнка:
Бережімо все своє рідне. Бережи, щоб не винародитися, щоб не забути народу з якого ти вийшов. Бережіть свою віру, звичаї, свою мову. І тим збережете
національну  історію свою. 
2. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.

Х. Завдання додому.
- підготувати необхідні інструменти та матеріали для оздоблення декоративної серветки вишивкою.

















-5-
Використана література.
1)       Денисенко Л. І. Азбука домашнього господарювання.- К.: «А. С. К.», 1999.
2)       Кара-Васильэва Т., Чорноморець А. Українська вишивка.-К.: « Либідь», 2005.
3)       Кобернік О. М., Бербец В.В. Трудове навчання в школі: проектно-технологічна діяльність.-Х.: ТОВ «Основа», 2010.
4)       Островська Т. Знаки 150 українських вишивок.-К.: «Соняшник», 1992.
5)       Лещук Р. Трудове навчання. Технологія дизайну предметів інтер’єру. 10-11 класи.-К.: «Шкільний світ», 2013.






































                                        -6-

Комментариев нет:

Отправить комментарий